Tekst jednolity umowy spółki z o.o.

Z tego artykułu dowiesz się:
◾ Kiedy w spółce potrzebny jest tekst jednolity umowy?
◾ W jaki sposób należy przygotować jednolity tekst umowy spółki z o.o.?
◾ Gdzie przechowuje się tekst jednolity umowy spółki z o.o.?

Kiedy w spółce potrzebny jest tekst jednolity umowy?
Jeśli prowadzisz własną działalność i dokonano zmian w jej umowie, to jej pierwotny tekst okazuje się nieco odmiennym. Niezależnie od rodzaju, a także ilości wprowadzanych zmian – nie jest to już ta sama (pierwotna) umowa. Wówczas o owych zmianach wiedzę ma przedsiębiorca i ewentualnie zarząd. Jednak nie da się ukryć, iż kontrahenci, pracownicy, bądź organy państwowe również powinni mieć dostęp do takich informacji. Właśnie dlatego tworzone są teksty jednolite umowy spółki.

W owym dokumencie ukazana jest wersja umowy wraz z uwzględnieniem wprowadzonych zmian, gdyż jak się okazuje właśnie zestawienie treści umowy wraz z wprowadzoną zmianą daje możliwość odpowiedniego odczytania wprowadzanych zmian.

Sprawdź również: Założenie spółki przed notariuszem

W jaki sposób należy przygotować jednolity tekst umowy spółki z o.o.?
Jak się okazuje, do opracowania zmiany umowy danej spółki można zobowiązać zarząd, bądź radę nadzorczą w treści uchwały podejmowanej przez wspólników. Zadanie to można również powierzyć notariuszowi i wówczas protokół obejmuje dodatkową uchwałę w przedmiocie przyjęcia tekstu jednolitego umowy.

Gdzie przechowuje się tekst jednolity umowy spółki z o.o.?
Jeśli w Twoim posiadaniu znajduje się już tekst jednolity umowy spółki, bez względu na to w jaki sposób został opracowany – przed Tobą jeszcze jedno wyzwanie. Konieczne bowiem jest złożenie go w sądzie rejestrowym, ale należy do niego dołączyć wniosek o wpis do rejestru zmiany umowy spółki. Z tego tytułu nie pobierana jest żadna opłata, a także nie sporządza się żadnych dodatkowych formularzy i oświadczeń. W świetle prawa tekst jednolity umowy spółki stanowi jeden z obligatoryjnych załączników do formularza KRS-Z3, a więc jedyne co musi zrobić przedsiębiorca, to wymienić go na liście załączników.

jednolity tekst umowy spółki

Tekst jednolity umowy spółki z o.o.
Przewiń na górę
Call Now Button