Zwrot wniosku po rejestracji spółki – w jaki sposób złożyć wniosek w KRS, aby nie otrzymać zwrotu wniosku? Co zrobić, gdy sąd rejestrowy odrzucił nasz wniosek?
Z tego artykułu dowiesz się:
◾ Powody odrzucenia wniosku w KRS
Jak założyć spółkę?
Obecnie rejestracja spółki odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że wnioski papierowe nie są przyjmowane przez KRS.
Dostępne systemy do rejestracji spółki:
- S24, system obligujący do skorzystania z gotowego wzorca umowy spółki
- PRS, system pozwalający opracować indywidualne zapisy umowy spółki
Wiele osób decyduje się na rejestrację spółki w systemie S24, ponieważ uważają, że mogą samodzielnie przeprowadzić procedurę założenia firmy, ograniczając tym samym koszty do minimum. Czy na pewno tak jest?
Procedura rejestracji spółki w S24 wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawnych oraz umiejętności zastosowania ich w praktyce. Składając wniosek w KRS należy pamiętać m.in. o:
- kompletności dokumentacji oraz obowiązkowych załącznikach
- dokonaniu opłat
- złożeniu odpowiednich podpisów
Po wysłaniu wniosku nie ma możliwości jego edytowania, dokonania korekty czy uzupełnienia.
Kiedy sąd decyduje się na zwrot wniosku o rejestrację spółki?
Do najczęściej pojawiających się powodów zaliczyć możemy:
- opatrzenie dokumentu podpisem z nieważnym certyfikatem
- brak załączników
- niekompletne informacje we wniosku
- błędnie wybrane kody PKD
- brak istotnych danych w umowie spółki
Warto również przeczytać: Zmiana kodów PKD w KRS
W niektórych przypadkach sąd wzywa do uzupełniania wniosku i brakujących dokumentów. Zazwyczaj jednak po otrzymaniu zwrotu wniosku o rejestrację należy utworzyć nowy profil w systemie dla spółki, uzupełnić wniosek o rejestrację jeszcze raz poprawnie załączając wszelkie wymagane dokumenty, podpisać wniosek, dokonać opłaty sądowej i wysłać wniosek.
Do Krajowego Rejestru Sądowego można złożyć wniosek o zwrot sądowej opłaty za pierwszą nieudaną próbę rejestracji spółki – należy w nim podać numer sprawy i numer konta bankowego.
Zwrot wniosku po rejestracji spółki generuje większe koszty rejestracji
Po otrzymaniu zwrotu wniosku rejestracyjnego w KRS musimy ponownie weryfikować powód odrzucenia wniosku oraz ponownie złożyć go w KRS. Przeprowadzenie procedury rejestracji firmy od początku generuje dodatkowe koszty rejestracyjne.
