Etapy rejestracji spółki z o.o.

Zakładanie od podstaw oraz rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się procesem bardzo zawiłym i skomplikowanym. Procedura składa się z szeregu czynności, które przedsiębiorca będzie musiał zrealizować, aby uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czynności niezbędne do prawidłowego przesłania dokumentacji wymagają od wnioskodawców zarówno wiedzy, cierpliwości, jak i odpowiedzialności. Rejestracja podmiotu gospodarczego może być zarówno przeprowadzona tradycyjnie, jak i elektronicznie. Różnice, pomiędzy pierwszym i drugim sposobem dotyczą głównie kosztów i rodzaju dokumentów, jakie sporządza przedsiębiorca.

Pierwszym etapem do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zawarcie umowy w systemie S24 lub dokonanie zapisu w formie aktu notarialnego.

Jeżeli wnioskodawca użyje wniosku elektronicznego, to samodzielnie może wypełnić dokument odpowiednimi danymi czyli m.in. nazwą rejestrowanego przedsiębiorstwa, danymi adresowymi oraz listą wspólników. Następnie, gotową umowę należy opatrzyć podpisem elektronicznym. Dokumenty w systemie eKRS można także potwierdzić Profilem Zaufanym.
W procedurze rejestracji każdy ze wspólników musi posiadać także aktywne konto w eMS.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tradycyjnej rejestracji. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na tradycyjną drogę urzędową muszą utworzyć oficjalną formę wniosku, czyli akt notarialny. Wadą tego rozwiązania jest obowiązkowe opłacenie taksy notarialnej za wykonaną usługę, czyli sporządzenie oraz podpisanie nowo utworzonej umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kolejnym etapem, jaki przechodzi przedsiębiorca w celu rejestracji podmiotu gospodarczego jest zebranie minimalnego kapitału zakładowego. Kwota, jeżeli dotyczy wniosku elektronicznego musi mieć jedynie formę pieniężną. Tradycyjny dokument dopuszcza natomiast wnoszenie aportów w postaci przedmiotów i nieruchomości, które pokryją daną część kapitału.

Etapy rejestracji spółki z oo nie różnią się w dużym znaczeniu od siebie, ponieważ w obu przypadkach wspólnicy muszą sporządzić umowę, zebrać minimalny kapitał zakładowy, a także dokonać opłat za wnioski, ogłoszenia w KRS oraz w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych za całą procedurę.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskać musi także numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP oraz wpis do VAT, jeżeli zamierza prowadzić działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Procedura rejestracji podmiotu gospodarczego nie należy do najprostszych czynności, ponieważ oprócz tego, że jest długotrwała i problematyczna, to aby móc ją przeprowadzić sprawnie wymagana jest znajomość obowiązujących przepisów prawnych.

Oprócz podstawowych kroków takich, jak sporządzenie umowy, zebranie kapitału i uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego od przedsiębiorcy wymagane może zostać także otwarcie rachunku bankowego oraz uzupełnienie informacji w Urzędzie Skarbowym w celu wyboru odpowiedniej formy opodatkowania oraz księgowości. Jeżeli potencjalny właściciel firmy stwierdzi, że proces rejestracji jest zbyt skomplikowany to może skorzystać z obsługi profesjonalistów. Wiele Kancelarii oferuje pomoc w zakresie rejestracji spółek, a także sprzedaż gotowych podmiotów, które posiadają już niezbędne wpisy.

s24-rejestracja-spolki-s24
s24-rejestracja-spolki-s24
Etapy rejestracji spółki z o.o.
Przewiń na górę
Call Now Button