Umowa spółki z o.o. w trybie S24 zawarta przez pełnomocnika

Korzystanie z pomocy pełnomocnika w zakresie zarządzania firmą lub podpisywania umów, stanowi bardzo popularną praktykę, wśród polskich przedsiębiorców. A co z korzystaniem z pomocy reprezentanta w zakresie samego zawiązywania spółki? – wspólnicy często i w tym zakresie decydują się na wsparcie pełnomocnika.

Przyszli przedsiębiorcy często pytają, czy jest możliwość zawarcia umowy spółki w trybie S24 przez pełnomocnika. Przepisy Ministra Sprawiedliwości, ani Kodeks Spółek Handlowych nie zakazują takiej możliwości. Nie ma żadnych przesłanek ku temu, aby korzystanie z pomocy pełnomocnika przy rejestracji spółki było, lub miało zostać zakazane.

Niezależnie od tego czy zależy nam na założeniu spółki z aktem notarialnym, czy z umową na bazie gotowego wzorca, pełnomocnik może w naszym imieniu dopełnić wszystkich formalności. Kwestia rejestracji podmiotu przez osobę 3-cią w systemie online s24 budzi jednak pewne wątpliwości. Problem polega tylko na tym, że w systemie S24 nie da się kliknąć inaczej niż “w imieniu własnym”. 

Jednak czy pełnomocnik może podpisać umowę spółki w S24? – Oczywiście.

Z rozporządzenia wynika jasno, że dokument umowy spółki może być podpisany w imieniu innej osoby. Z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu zakładania konta w systemie, osoba działająca imieniem innej osoby zobowiązana jest wskazać podstawę swojego umocowania, którą może być:

  • działanie w charakterze reprezentanta osoby prawnej,
  • działanie jako pełnomocnik,
  • działanie jako przedstawiciel ustawowy.

Pełnomocnika do rejestracji spółki, w przypadku spółek kapitałowych ustanawiają wszyscy członkowie zarządu, jednomyślną decyzją.

Zobacz również: umowa spółki z o.o. bez notariusza

Umowa spółki z o.o. w trybie S24 zawarta przez pełnomocnika
Przewiń na górę
Call Now Button